Басты бет / Медиа / Жаңалықтар / «Өмір сыйла» акциясы

«Өмір сыйла» акциясы

22.04.2021 күні Халықаралық Тараз инновациялық институтында «Өмір сыйла» атты қан тапсыру акциясы ұйымдастырылды. Жамбыл облыстық қан орталығының мамандары 9-00-ден бастап 18-00-ге дейін акцияға қатысушыларды қабылдады. Институт ректоры Е.Б.Саурықов бастаған барша профессор-оқытушылар құрамы, қызметкерлер мен студенттер аталмыш акцияға белсенді түрде қатысты.

Бүгінгі таңда әлемде қан донорлығы проблемасының өзекті шешімі тегін қан тапсыру болып табылады. Тегін донорлықтың артықшылықтары:

- Қан мен оның компоненттерінің қауіпсіздігі, өйткені донорлар сыйақы үшін емес, өз денсаулығының жай-күйі туралы шынайы ақпарат бергісі келеді.

- Тұрақты донорлар үнемі медициналық тексерулерден өтеді және олардың қаны барлық мұқтаж адамдарға көмектесетініне сенімді.

- Ерікті және өтеусіз донорлықты көптеген діни конфессиялар мақұлдайды.

- Тегін қан тапсыру адамдарға өздерінің адами қасиеттерін жүзеге асыруға мүмкіндік береді.

- Тегін донор болу – бұл құрмет пен ризашылық. Қайырымды жанқиярлық сезімі бар, кез келген уақытта басқа адамның өмірін тегін құтқаруға дайын адам донор бола алады.

Қазіргі уақытта Жамбыл облысында донорлық қан дайындау тек жалғыз ұйымда жүзеге асырылады - бұл Облыстық қан орталығы. 2020 жылы 11 453 донордан қан дайындалды, көрсетілген саннан тек 406 адам ғана өз қанын ақылы негізде тапсырды, ал қалғандары өтеусіз донорлар болды, бұл барлық донорлардың 96 пайызын құрайды. Бұл көрсеткіш еліміздің өңірлері арасында ең үздіктердің бірі болып табылады.