Басты бет / Медиа / Жаңалықтар / ЛИНГВИСТИКАНЫҢ ӨЗЕКТІ МӘСЕЛЕЛЕРІ

ЛИНГВИСТИКАНЫҢ ӨЗЕКТІ МӘСЕЛЕЛЕРІ

2021 жылдың 13 мамыр күні Халықаралық Тараз инновациялық институтында «Филология» кафедрасының ұйымдастыруымен Туркология саласының білікті маманы, ҚР Білім және ғылым министрлігі ЖОО-ның «Үздік оқытушысы» грантының иегері, Аймақтық Менеджмент академиясының профессоры, филология ғылымдарының кандидаты, доцент Кәрібаева Азиза Өтегенқызының «ЛИНГВИСТИКАНЫҢ ӨЗЕКТІ МӘСЕЛЕЛЕРІ» атты тақырыптағы ғылыми-әдістемелік семинары өткізілді.

Ғылыми-әдістемелік семинарды «Филология» кафедрасының доценті, ф.ғ.к. Пертаева Эльмира Құлибайқызы жүргізді.

Ғылыми-әдістемелік семинарға Халықаралық Тараз инновациялық институтының «Ғылым, инновация және халықаралық байланыстар» жөніндегі проректоры, э.ғ.д., профессор Тәжібаев Серік Дүйсенәліұлы, №38 орта мектебінің мұғалімдері Андакулова Динара, Бисенғалиева Мадина, №21 орта мектебінің мұғалімі Шаханов Қайрат, «Филология» кафедрасының профессор-оқытушылары мен студенттері қатысты.

Ғылыми әдістемелік семинарда сыртқы лингвистика, ішкі лингвистика, сөйлеу лингвистикасы жайындағы зерттеулер мен терминдер мәселесі жан-жақты қарастырылды. Әсіресе, Кәрібаева Азиза Өтегенқызы когнитивті лингвистика – тіл білімінің жаңа бағыттарының бірі антропоцентристік парадигмаға тоқталды. Когнитивтік лингвистика тілдің танымдық табиғи болмысын зерттейтін ғылым. Қазіргі тіл ғылымында когнитивті лингвистика қатты дамып, оның салалары категориялау теориясы, тілдік тұлға, концептуалды метафора, когнитивті–дискурсивті теория, когнитивті семантика, тағы басқалары сараланып кетеді. Когнитивтік лингвистика сияқты психолингвистика, этнолингвистика, соцлингвистика ғылымдарының пайда болуы тіл білімінде үлкен өзгеріс тудыратыны жайлы қамтып өтті.

Студенттер тарапынан сұрақтар қойылып, тың жауаптар алынды.